Dacia Sandero Stepway mı, Renault Captur mu?
Karşılaştırmada iki modelin giriş (en uygun fiyatlı) versiyonu var. Başka bir versiyonla karşılaştırmak için versiyon seçin.
- FiyatSandero Stepway 519.000 TL ucuz
- PerformansCaptur 20 bg güçlü, 1,7 sn hızlı
- TüketimCaptur 1,3 L az yakar
- Bagaj ve boyutCaptur 206 L geniş bagaj
Yan yana
| Mavi nokta öndekini gösterir | Sandero Stepway | Captur | Fark |
|---|---|---|---|
| Fiyat | |||
| Liste fiyatı | 1.806.000 TL | 2.325.000 TL | Sandero Stepway 519.000 TL ucuz |
| Son fiyat değişimi | 01.10.2026 · %1,1 zam | 03.07.2026 · %7,8 zam | |
| Genel | |||
| Model yılı | 2026 | 2026 | |
| Gövde tipi | SUV | SUV | |
| Yakıt | LPG | Benzin / MHEV | |
| Vites | Otomatik | Otomatik | |
| Çekiş | — | Önden | |
| Koltuk | 5 kişi | 5 kişi | |
| Motor ve performans | |||
| Silindir hacmi | 1.199 cc | 1.332 cc | Captur 133 cc büyük |
| Motor gücü | 120 bg | 140 bg | Captur 20 bg güçlü |
| Tork | 197 Nm | 245 Nm | Captur 48 Nm fazla tork |
| 0-100 km/s | 11 sn | 9,3 sn | Captur 1,7 sn hızlı |
| Azami hız | 180 km/s | 180 km/s | |
| Tüketim ve menzil | |||
| Ortalama tüketim | 7,3 L/100 km | 6 L/100 km | Captur 1,3 L az yakar |
| Ortalama menzil | 714 km | 800 km | Captur 86 km fazla menzil |
| Boyut ve bagaj | |||
| Bagaj hacmi | 410 L | 616 L | Captur 206 L geniş bagaj |
| Uzunluk | 4.102 mm | 4.239 mm | Captur 137 mm uzun |
| Genişlik | 1.853 mm | 1.797 mm | Sandero Stepway 56 mm geniş |
| Yükseklik | 1.535 mm | 1.575 mm | Captur 40 mm yüksek |
| Aks mesafesi | 2.604 mm | 2.639 mm | Captur 35 mm uzun aks |
| Boş ağırlık | — | 1.406 kg | |
| Güvenlik | |||
| Euro NCAP | 2 yıldız (2021) | 4 yıldız (2024) | |
| Marka satışı | |||
| Son ay (ODMD) | 1.442 araç · Eylül | 11.430 araç · Eylül | |
Donanım, madde madde
45 önemli donanım, aynı adla ve seviyesiyle; markaların listesi farklı yazılsa da.
| Mavi nokta öndekini gösterir | Sandero Stepway | Captur | Fark |
|---|---|---|---|
| Temel | |||
| Koltuk sayısı | 5 | 5 | |
| Çekiş | — Bilgi yok | Önden | |
| Menzil | 714 km | 800 km | |
| Depo / batarya | 50 L | 48 L | |
| Güvenlik | |||
| Perde hava yastıkları | Var | Var | |
| Kör nokta uyarısı | — Yok | — Yok | |
| Arka çapraz trafik uyarısı | — Yok | — Yok | |
| Sürücü yorgunluk uyarısı | Var | Var | |
| Acil durum çağrısı (e-Call) | Var | Var | |
| Otonom acil fren | Yaya ve bisiklet algılamalı | Yaya ve bisiklet algılamalı | |
| Sürüş destek | |||
| Hız sabitleyici | Standart | Dur-kalk adaptif | Captur önde |
| Şerit takip | Aktif takip | Uyarı | Sandero Stepway bir adım önde |
| Park sensörü | Arka | Ön ve arka | Captur bir adım önde |
| Kamera | Geri görüş | Geri görüş | |
| Otomatik park asistanı | — Yok | — Yok | |
| Trafik işareti tanıma | Var | — Yok | Yalnız Sandero Stepway’da |
| Otomatik uzun far | — Yok | — Yok | |
| Head-up display | — Yok | — Yok | |
| Konfor | |||
| Koltuk döşemesi | Kumaş | — Yok | Yalnız Sandero Stepway’da |
| Klima | Otomatik | Otomatik | |
| Arka klima çıkışları | — Yok | — Yok | |
| Elektrikli park freni | Var | Var, auto-hold ile | Captur bir adım önde |
| Cam tavan | — Yok | — Yok | |
| Isıtmalı koltuklar | — Yok | — Yok | |
| Elektrikli sürücü koltuğu | — Yok | — Yok | |
| Arka güneşlik perdeleri | — Yok | — Yok | |
| İç aydınlatma | — Yok | Tek renk ambiyans | Yalnız Captur’da |
| Anahtarsız giriş ve çalıştırma | Var | Var | |
| Yağmur sensörü | Var | Var | |
| Kendiliğinden kararan dikiz aynası | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Havalandırmalı ön koltuklar | — Yok | — Yok | |
| Isıtmalı direksiyon | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Elektrikli bagaj kapağı | — Yok | — Yok | |
| Kaydırılabilir arka koltuk | — Yok | — Yok | |
| Aile | |||
| ISOFIX bağlantısı | Arkada 2 | Arkada 2 | |
| Elektrikli çocuk kilidi | — Yok | — Yok | |
| Ön yolcu hava yastığı iptali | Var | Var | |
| Multimedya ve bağlantı | |||
| Multimedya ekranı | 10" | 10,4" küçük fark | Captur bir adım önde |
| Dijital gösterge | 3,5" | 10,2" | Captur bir adım önde |
| Apple CarPlay / Android Auto | Kablosuz | Kablosuz | |
| Kablosuz şarj | — Yok | — Yok | |
| Navigasyon | — Yok | — Yok | |
| Premium ses sistemi | — Yok | — Yok | |
| Telefon uygulaması | — Yok | — Yok | |
| Kablosuz yazılım güncellemesi | — Yok | — Yok | |
| Dış | |||
| Farlar | LED | LED | |
| Jantlar | — Yok | — Yok | |
| Karartılmış arka camlar | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Elektrikli katlanır aynalar | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
Markanın tam listesi: Sandero Stepway 42 kalem · Captur 46 kalem (versiyon sayfasında “Donanım”). Opsiyon olan kalem hücrede “Opsiyon” rozeti ve fiyatıyla gösterilir, standart sayılmaz.
Sandero Stepway ile Captur boyutları
Captur 137 mm daha uzun ve 40 mm daha yüksek; Sandero Stepway 56 mm daha geniş. Aks mesafesi: Captur 35 mm daha uzun.
Sandero Stepway
Captur
Fotoğraf: Sandero Stepway: Trop86, CC0, Wikimedia Commons. Kırpılıp arka planı kaldırılarak uyarlanmıştır.
İki araç aynı ölçekte; üst üste görünümde ön tamponlar ve yer çizgisi hizalı.
Fiyatlar nasıl değişti?
Liste fiyatı, kayıtların başladığı günden bugüne.
Yakıt farkı fiyat farkını kapatır mı?
Captur daha az yakıyor.
- Sandero Stepway, yılda—
- Captur, yılda—
- Yıllık fark—
Litre fiyatını yazın; fiyat farkının kaç yılda çıktığını hesaplayalım.
Markaların açıkladığı ortalama tüketimle (7,3 L/100 km ve 6 L/100 km). Pompa fiyatı: Opet, İstanbul, 4 Kasım 2026; fiyatı değiştirebilirsiniz.
Tam donanım listesi
Yalnız birinde olan donanımlar ve ikisinde de olanlar.
Yalnız Sandero Stepway’da 34
- Geri görüş kamerası
- Arka Park Sensörü
- Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
- LED gündüz farları
- Elektrikli Park Freni
- Yan ve Perde Hava Yastıkları
- Yükseklik ve Derinlik Ayarlı Direksiyon
- Gövde Rengi Yan Aynalar
- Acil Durum Çağrısı
- Elektrikli arka camlar
- Sürücü ve yolcu ön hava yastığı
- arka koltuk sırtlığı 1/3-2/3 katlanma özelliği
- eco mode
- Acil fren destek sistemi (AFUAFD)
- Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control)
- Hareket halinde otomatik kilitlenen kapılar
- Sürücü, yolcu ve arka koltuk emniyet kemer ikazı
- Arka orta koltuk başlığı
- Bagaj halısı
- Sürücü tarafı tek dokunuşlu elektrikli ön camlar
- 3,5" TFT gösterge paneli
- Kumaş döşeme
- Yakıt deposu anahtarsız açma/kapama özelliği
- Ters T imzalı LED farlar
- Modüler tavan barları
- Eller serbest Dacia Card sistemi
- Kameralı Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi (DMS)
- Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi (LDW) ve Şerit Takip Sistemi (LKA)
- Akıllı Hız Asistanı (ISA) ve Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi (TSR)
- Yaya ve Bisiklet Algılama Fonksiyonlu Aktif Acil Fren Destek Sistemi (AEBS VRU)
- Elektronik Denge Kontrolü & Yokuş Kalkış Desteği (ESPHSA)
- Kol Dayamalı Yüksek Orta Konsol ve Arkada 1 adet USB-C Girişi
- Media Display (10" Multimedya Ekranı, Bluetooth, Kablosuz Apple CarPlay & Android Auto)
- Özel Tasarımlı Araç Dışı Çıkartmalar
Yalnız Captur’da 38
- Karartılmış arka camlar
- Perde hava yastıkları
- Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi
- Kablosuz Apple Carplay & Android Auto
- Isıtmalı Direksiyon
- 10.2" Dijital Gösterge Ekranı
- Sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları
- Elektrokrom Dikiz Aynası
- Acil Durum Çağrı Sistemi (e-call)
- acil fren destek sistemi (EBA)
- lastik basıncı takip sistemi (TPMS)
- şeritten ayrılma uyarı sistemi (LDW)
- LED pure vision ön farlar
- elektrikli ayarlanabilir otomatik katlanır ısıtmalı yan aynalar
- emniyet kemeri uyarısı (tüm koltuklarda)
- güvenli mesafe uyarı sistemi (DW)
- sürüş destek sistemleri devre dışı bırakma butonu
- 3D derinlik imzalı LED arka stoplar
- elektrikli park freni (auto-hold)
- direksiyon üzerinde vites kulakçıkları**
- 10,4” openR link dokunmatik multimedya ekranı
- gövde renginde kapı kolları
- tavan barı***
- ön, arka ve yan park sensörleri
- dijital geri görüş kamerası
- yaya, bisiklet ve kavşak algılama fonksiyonlu aktif acil fren destek sistemi (AEBS)
- entegre Google bağlantılı hizmetler ve navigasyon
- Isıtmalı arka cam
- 6 yönlü ayarlanabilir ön koltuklar
- yeni marka imzalı gündüz farları
- yeni Renault logosu
- hacim kazanımlı yedek lastik
- tek renk gövde
- multi-sense sürüş deneyimi teknolojisi ve ambiyans aydınlatma
- sürücü dikkat uyarısı
- dur/kalk fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici (ACC)
- tek dokunuşlu elektrikli ön camlar
- 1/3-2/3 katlanabilen ve 16 cm kaydırılabilen arka koltuklar
İkisinde de 8
- Otomatik Klima
- Lastik Tamir Kiti
- Köpekbalığı Anten
- Ön Yolcu Hava Yastığı İptal Kilidi
- Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS)
- Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX)
- suni deri direksiyon
- otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü
Sayılarla özet
Giriş versiyonlarının güncel liste fiyatı ve teknik verisinden.
- Dacia Sandero Stepway giriş versiyonu 1.806.000 TL, Renault Captur giriş versiyonu 2.325.000 TL. Dacia Sandero Stepway 519.000 TL (%22) daha ucuz.
- Dacia Sandero Stepway 120 bg, Renault Captur 140 bg güç üretir; Renault Captur 20 bg güçlü. Renault Captur 1,7 sn hızlı (0-100 km/s).
- Dacia Sandero Stepway 100 km’de ortalama 7,3 L, Renault Captur 6 L yakıt tüketir; Renault Captur 1,3 L az yakar (100 km’de).
- Dacia Sandero Stepway 410 L, Renault Captur 616 L bagaj hacmine sahip; Renault Captur 206 L geniş bagaj.
- ODMD verisine göre Eylül 2026 ayında Dacia markası 1.442, Renault markası 11.430 araç sattı (marka toplamı, model ayrımı yok); Renault 7,9 kat daha çok sattı.
Sık sorulan sorular
Dacia Sandero Stepway mı Renault Captur mı daha ucuz?
Dacia Sandero Stepway giriş versiyonu 1.806.000 TL, Renault Captur giriş versiyonu 2.325.000 TL. Dacia Sandero Stepway 519.000 TL (%22) daha ucuz. Fiyatlar liste fiyatıdır; kampanya ve ÖTV dilimi için model sayfalarına bakın.
Dacia Sandero Stepway mı Renault Captur mı daha güçlü?
Dacia Sandero Stepway 120 bg, Renault Captur 140 bg güç üretir; Renault Captur 20 bg güçlü. 0-100 km/s: 11 sn ve 9,3 sn; Renault Captur 1,7 sn hızlı.
Dacia Sandero Stepway mı Renault Captur mı daha az yakar?
Dacia Sandero Stepway 100 km’de ortalama 7,3 L, Renault Captur 6 L yakıt tüketir; Renault Captur 1,3 L az yakar (100 km’de).
Dacia Sandero Stepway mı Renault Captur mı daha geniş?
Dacia Sandero Stepway 410 L, Renault Captur 616 L bagaj hacmine sahip; Renault Captur 206 L geniş bagaj. Uzunluk: 4.102 mm ve 4.239 mm; Renault Captur 137 mm uzun.
Dacia markası mı Renault markası mı daha çok satıyor?
ODMD verisine göre Eylül 2026 ayında Dacia markası 1.442, Renault markası 11.430 araç sattı (marka toplamı, model ayrımı yok); Renault 7,9 kat daha çok sattı.
Versiyon seçerek karşılaştırın
Dacia Sandero Stepway versiyonları
- 1.2 Expression2026 · LPG 1.806.000 TLBu sayfada
- 1.2 Extreme2026 · LPG 1.871.000 TLRenault Captur ile
Dacia Sandero Stepway hangi paket? Paket farkları tek tabloda.

