Kia Sportage mi, Renault Captur mu?
Karşılaştırmada iki modelin giriş (en uygun fiyatlı) versiyonu var. Başka bir versiyonla karşılaştırmak için versiyon seçin.
- FiyatSportage 226.000 TL ucuz
- PerformansSportage 10 bg güçlü; Captur 0,1 sn hızlı
- TüketimCaptur 0,9 L az yakar
- Bagaj ve boyutCaptur 25 L geniş bagaj
Yan yana
| Mavi nokta öndekini gösterir | Sportage | Captur | Fark |
|---|---|---|---|
| Fiyat | |||
| Liste fiyatı | 2.099.000 TL | 2.325.000 TL | Sportage 226.000 TL ucuz |
| Son fiyat değişimi | 15.10.2026 · %2,3 indirim | 03.07.2026 · %7,8 zam | |
| Genel | |||
| Model yılı | 2026 | 2026 | |
| Gövde tipi | SUV | SUV | |
| Yakıt | Benzin / MHEV | Benzin / MHEV | |
| Vites | Otomatik | Otomatik | |
| Çekiş | — | Önden | |
| Koltuk | 5 kişi | 5 kişi | |
| Motor ve performans | |||
| Silindir hacmi | 1.600 cc | 1.332 cc | Sportage 268 cc büyük |
| Motor gücü | 150 bg | 140 bg | Sportage 10 bg güçlü |
| Tork | 250 Nm | 245 Nm | Sportage 5 Nm fazla torkküçük fark |
| 0-100 km/s | 9,4 sn | 9,3 sn | Captur 0,1 sn hızlıküçük fark |
| Azami hız | 195 km/s | 180 km/s | Sportage 15 km/s hızlı |
| Tüketim ve menzil | |||
| Ortalama tüketim | 6,9 L/100 km | 6 L/100 km | Captur 0,9 L az yakar |
| Ortalama menzil | 761 km | 800 km | Captur 39 km fazla menzil |
| Boyut ve bagaj | |||
| Bagaj hacmi | 591 L | 616 L | Captur 25 L geniş bagaj |
| Uzunluk | 4.540 mm | 4.239 mm | Sportage 301 mm uzun |
| Genişlik | 1.865 mm | 1.797 mm | Sportage 68 mm geniş |
| Yükseklik | 1.645 mm | 1.575 mm | Sportage 70 mm yüksek |
| Aks mesafesi | 2.680 mm | 2.639 mm | Sportage 41 mm uzun aks |
| Boş ağırlık | 1.515 kg | 1.406 kg | Sportage 109 kg ağır |
| Güvenlik | |||
| Euro NCAP | 5 yıldız (2022) | 4 yıldız (2024) | |
| Marka satışı | |||
| Son ay (ODMD) | 3.010 araç · Eylül | 11.430 araç · Eylül | |
Donanım, madde madde
45 önemli donanım, aynı adla ve seviyesiyle; markaların listesi farklı yazılsa da.
| Mavi nokta öndekini gösterir | Sportage | Captur | Fark |
|---|---|---|---|
| Temel | |||
| Koltuk sayısı | 5 | 5 | |
| Çekiş | — Bilgi yok | Önden | |
| Menzil | 761 km | 800 km | |
| Depo / batarya | 54 L | 48 L | |
| Güvenlik | |||
| Perde hava yastıkları | Var | Var | |
| Kör nokta uyarısı | — Yok | — Yok | |
| Arka çapraz trafik uyarısı | — Yok | — Yok | |
| Sürücü yorgunluk uyarısı | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Acil durum çağrısı (e-Call) | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Otonom acil fren | Var | Yaya ve bisiklet algılamalı | |
| Sürüş destek | |||
| Hız sabitleyici | Dur-kalk adaptif | Dur-kalk adaptif | |
| Şerit takip | Aktif takip | Uyarı | Sportage bir adım önde |
| Park sensörü | Ön ve arka | Ön ve arka | |
| Kamera | Geri görüş | Geri görüş | |
| Otomatik park asistanı | — Yok | — Yok | |
| Trafik işareti tanıma | Var | — Yok | Yalnız Sportage’de |
| Otomatik uzun far | Var | — Yok | Yalnız Sportage’de |
| Head-up display | — Yok | — Yok | |
| Konfor | |||
| Koltuk döşemesi | Kumaş | — Yok | Yalnız Sportage’de |
| Klima | Manuel | Otomatik | Captur bir adım önde |
| Arka klima çıkışları | — Yok | — Yok | |
| Elektrikli park freni | Var | Var, auto-hold ile | Captur bir adım önde |
| Cam tavan | — Yok | — Yok | |
| Isıtmalı koltuklar | — Yok | — Yok | |
| Elektrikli sürücü koltuğu | — Yok | — Yok | |
| Arka güneşlik perdeleri | — Yok | — Yok | |
| İç aydınlatma | — Yok | Tek renk ambiyans | Yalnız Captur’da |
| Anahtarsız giriş ve çalıştırma | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Yağmur sensörü | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Kendiliğinden kararan dikiz aynası | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Havalandırmalı ön koltuklar | — Yok | — Yok | |
| Isıtmalı direksiyon | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Elektrikli bagaj kapağı | — Yok | — Yok | |
| Kaydırılabilir arka koltuk | — Yok | — Yok | |
| Aile | |||
| ISOFIX bağlantısı | Arkada 2 | Arkada 2 | |
| Elektrikli çocuk kilidi | — Yok | — Yok | |
| Ön yolcu hava yastığı iptali | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Multimedya ve bağlantı | |||
| Multimedya ekranı | 12,3" | 10,4" | Sportage bir adım önde |
| Dijital gösterge | 4,2" | 10,2" | Captur bir adım önde |
| Apple CarPlay / Android Auto | Kablosuz | Kablosuz | |
| Kablosuz şarj | — Yok | — Yok | |
| Navigasyon | Var | — Yok | Yalnız Sportage’de |
| Premium ses sistemi | — Yok | — Yok | |
| Telefon uygulaması | Var | — Yok | Yalnız Sportage’de |
| Kablosuz yazılım güncellemesi | — Yok | — Yok | |
| Dış | |||
| Farlar | LED | LED | |
| Jantlar | 17" Alaşım | — Yok | Yalnız Sportage’de |
| Karartılmış arka camlar | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
| Elektrikli katlanır aynalar | — Yok | Var | Yalnız Captur’da |
Markanın tam listesi: Sportage 50 kalem · Captur 46 kalem (versiyon sayfasında “Donanım”). Opsiyon olan kalem hücrede “Opsiyon” rozeti ve fiyatıyla gösterilir, standart sayılmaz.
Sportage ile Captur boyutları
Sportage 301 mm daha uzun ve 70 mm daha yüksek ve 68 mm daha geniş. Aks mesafesi: Sportage 41 mm daha uzun.
Sportage
Captur
İki araç aynı ölçekte; üst üste görünümde ön tamponlar ve yer çizgisi hizalı.
Fiyatlar nasıl değişti?
Liste fiyatı, kayıtların başladığı günden bugüne.
Yakıt farkı fiyat farkını kapatır mı?
Captur daha az yakıyor.
- Sportage, yılda—
- Captur, yılda—
- Yıllık fark—
Litre fiyatını yazın; fiyat farkının kaç yılda çıktığını hesaplayalım.
Markaların açıkladığı ortalama tüketimle (6,9 L/100 km ve 6 L/100 km). Pompa fiyatı: Opet, İstanbul, 4 Kasım 2026; fiyatı değiştirebilirsiniz.
Tam donanım listesi
Yalnız birinde olan donanımlar ve ikisinde de olanlar.
Yalnız Sportage’de 50
- Geri görüş kamerası
- Orta konsol hava yastığı
- Elektronik Park Freni
- Deri direksiyon simidi
- LED gündüz farları
- LED ön farlar
- Otomatik yanan farlar
- Uzun far asistanı (HBA)
- Manuel Klima
- Gövde Rengi Kapı Kolları
- LED Arka Sis Farları
- 17” Alüminyum Alaşım Jantlar
- ISOFIX Çocuk Koltuğu Bağlantı Noktaları
- Yükseklik Ayarlı Sürücü Koltuğu
- Kumaş Koltuklar
- Yan ve Perde Hava Yastıkları
- Şeritte Kalma Asistanı (LKA)
- Yan Aynalar Üzerinde Sinyal Lambaları
- LED ARKA STOP LAMBALARI
- Arka Yolcu/Eşya Uyarısı
- Aydınlatmalı Sürücü ve Yolcu Makyaj Aynası
- 6 Adet Hoparlör
- Ön ve Arka Park Sensörü
- Sürüş modu seçimi
- Yükseklik ve derinlik ayarlı, elektrikli direksiyon
- Direksiyondan kumandalı multimedya sistemi
- Saklama gözlü ön kol dayama
- Navigasyon sistemi
- Bluetooth (Sesli Kontrol Sistemi)
- Ön konsolda bardak tutucular
- Bagaj perdesi
- Lastik bakım kiti (TMK)
- Spoiler
- Akıllı hız limiti asistanı (ISLA)
- Sürücü ve ön yolcu hava yastığı
- Çocuk güvenlik kilidi
- Şerit takip asistanı (LFA 2.0)
- Elektrikli Kontrollü, Isıtmalı Yan Aynalar
- Ön Konsol 12V Elektrik Güç Kaynağı
- ISG (Start & Stop) sistemi
- Uzaktan bağlantı özelliği (Kia Connect)
- Kablosuz Apple Carplay & Android Auto desteği
- Stop & Go özellikli akıllı hız sabitleyici (Smart Cruise Control 2.0)
- Tek dokunma ile açılıp kapanabilen, sıkışmayı engelleyen sürücü camı
- 40/20/40 oranında katlanabilir arka koltuklar
- Dijital ekrana entegre 4,2" Supervision gösterge bilgi ekranı
- 12,3" kavisli dokunmatik ekranlı multimedya eğlence sistemi
- USB Type-C Girişleri (Ön: 2, Arka: 2)
- Ön çarpışma engelleme asistanı (FCA 1.5) (Kavşak dönüş desteği)
- Kabin İçi Kamera (ICC)
Yalnız Captur’da 46
- Otomatik Klima
- Karartılmış arka camlar
- Perde hava yastıkları
- Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi
- Lastik Tamir Kiti
- Kablosuz Apple Carplay & Android Auto
- Isıtmalı Direksiyon
- 10.2" Dijital Gösterge Ekranı
- Köpekbalığı Anten
- Ön Yolcu Hava Yastığı İptal Kilidi
- Sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları
- Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS)
- Elektrokrom Dikiz Aynası
- Acil Durum Çağrı Sistemi (e-call)
- Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX)
- acil fren destek sistemi (EBA)
- lastik basıncı takip sistemi (TPMS)
- şeritten ayrılma uyarı sistemi (LDW)
- LED pure vision ön farlar
- elektrikli ayarlanabilir otomatik katlanır ısıtmalı yan aynalar
- suni deri direksiyon
- emniyet kemeri uyarısı (tüm koltuklarda)
- güvenli mesafe uyarı sistemi (DW)
- sürüş destek sistemleri devre dışı bırakma butonu
- 3D derinlik imzalı LED arka stoplar
- elektrikli park freni (auto-hold)
- direksiyon üzerinde vites kulakçıkları**
- 10,4” openR link dokunmatik multimedya ekranı
- gövde renginde kapı kolları
- tavan barı***
- otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü
- ön, arka ve yan park sensörleri
- dijital geri görüş kamerası
- yaya, bisiklet ve kavşak algılama fonksiyonlu aktif acil fren destek sistemi (AEBS)
- entegre Google bağlantılı hizmetler ve navigasyon
- Isıtmalı arka cam
- 6 yönlü ayarlanabilir ön koltuklar
- yeni marka imzalı gündüz farları
- yeni Renault logosu
- hacim kazanımlı yedek lastik
- tek renk gövde
- multi-sense sürüş deneyimi teknolojisi ve ambiyans aydınlatma
- sürücü dikkat uyarısı
- dur/kalk fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici (ACC)
- tek dokunuşlu elektrikli ön camlar
- 1/3-2/3 katlanabilen ve 16 cm kaydırılabilen arka koltuklar
İkisinde de 0
Yok.
Sayılarla özet
Giriş versiyonlarının güncel liste fiyatı ve teknik verisinden.
- Kia Sportage giriş versiyonu 2.099.000 TL, Renault Captur giriş versiyonu 2.325.000 TL. Kia Sportage 226.000 TL (%10) daha ucuz.
- Kia Sportage 150 bg, Renault Captur 140 bg güç üretir; Kia Sportage 10 bg güçlü. Renault Captur 0,1 sn hızlı (0-100 km/s).
- Kia Sportage 100 km’de ortalama 6,9 L, Renault Captur 6 L yakıt tüketir; Renault Captur 0,9 L az yakar (100 km’de).
- Kia Sportage 591 L, Renault Captur 616 L bagaj hacmine sahip; Renault Captur 25 L geniş bagaj.
- ODMD verisine göre Eylül 2026 ayında Kia markası 3.010, Renault markası 11.430 araç sattı (marka toplamı, model ayrımı yok); Renault 3,8 kat daha çok sattı.
Sık sorulan sorular
Kia Sportage mı Renault Captur mı daha ucuz?
Kia Sportage giriş versiyonu 2.099.000 TL, Renault Captur giriş versiyonu 2.325.000 TL. Kia Sportage 226.000 TL (%10) daha ucuz. Fiyatlar liste fiyatıdır; kampanya ve ÖTV dilimi için model sayfalarına bakın.
Kia Sportage mı Renault Captur mı daha güçlü?
Kia Sportage 150 bg, Renault Captur 140 bg güç üretir; Kia Sportage 10 bg güçlü. 0-100 km/s: 9,4 sn ve 9,3 sn; Renault Captur 0,1 sn hızlı.
Kia Sportage mı Renault Captur mı daha az yakar?
Kia Sportage 100 km’de ortalama 6,9 L, Renault Captur 6 L yakıt tüketir; Renault Captur 0,9 L az yakar (100 km’de).
Kia Sportage mı Renault Captur mı daha geniş?
Kia Sportage 591 L, Renault Captur 616 L bagaj hacmine sahip; Renault Captur 25 L geniş bagaj. Uzunluk: 4.540 mm ve 4.239 mm; Kia Sportage 301 mm uzun.
Kia markası mı Renault markası mı daha çok satıyor?
ODMD verisine göre Eylül 2026 ayında Kia markası 3.010, Renault markası 11.430 araç sattı (marka toplamı, model ayrımı yok); Renault 3,8 kat daha çok sattı.
Versiyon seçerek karşılaştırın
Kia Sportage versiyonları
- 1.6 Live2026 · Benzin / MHEV 2.099.000 TLBu sayfada
- Sportage 1.6L 150 PS DCT (Otomatik) Vision2026 · Benzin / MHEV 2.387.000 TLRenault Captur ile
- 1.6 Cool2026 · Benzin / MHEV 2.650.000 TLRenault Captur ile
- 1.6 Elegance2026 · Benzin / MHEV 2.925.000 TLRenault Captur ile
- Sportage 1.6L 150 PS DCT (Otomatik) GT-Line Design2026 · Benzin / MHEV 2.990.000 TLRenault Captur ile
- 1.6 Prestige2026 · Benzin / MHEV 3.240.000 TLRenault Captur ile
- Sportage 1.6L 150 PS DCT (Otomatik) GT-Line2026 · Benzin / MHEV 3.250.000 TLRenault Captur ile
Kia Sportage hangi paket? Paket farkları tek tabloda.

